Zaujímavosti

CHVOST: Degu dokáže v nebezpečenstve pustiť chvost podobne ako jašterica, ale jemu už NIKDY NEDORASTIE! PRETO HO ZAŇ RADŠEJ NECHYTAJTE! Dokáže síce žiť aj bez neho, ale má zhoršenú koordináciu, pretože ho pri lození a skákaní používa ako kormidlo.

ZUBY: Zdravý dospelý Degu má tmavožlté až oranžové zuby. Spôsobuje to chlorofyl v zelenej strave, ktorá je najdôležitejšou zložkou jeho jedálnička. Biele zuby znamenajú nedostatočnú výživu. Mláďatám sa zuby zafarbujú postupne prijímaním potravy.

CUKROVKA: Degu je veľmi náchylný na cukrovku, pretože zle metabolizuje cukry. V niektorých prípadoch je toto ochorenie dedičné, čo podporuje najmä párenie príbuzných Degu. Ako výsledok cukrovky môže u Degu vzniknúť aj šedý zákal očí – Degu s ním dokáže žiť, ale musí mať prísnu diétu.

VEK: Veľmi pozitívnym faktom pre chovateľov je dĺžka života tohto zvieratka – v zajatí a pri správnej starostlivosti sa Degu dožíva 5 až 7 rokov, no sú známe aj prípady, kedy sa dožil viac ako 10 rokov.

SKOKY: V tomto je Degu podobný veveričke. Rád lozí a skáče po konároch alebo iných prekážkach. Dokáže vyskočiť niekedy až do výšky dvoch metrov! Preto keď ho púšťate prebehnúť sa, ubezpečte sa, že máte zatvorené všetky okná. Nemá problém dostať sa až tam a mohol by vypadnúť.

PÍSKANIE: Degu sa medzi sebou dorozumievajú rôznymi zvukmi. Najčastejšie je pískanie. Preto toto zvieratko nie je vhodné pre ľudí, ktorým by to mohlo vadiť.

INTELIGENCIA: Aj keď sa to nemusí zdať, Degu je veľmi inteligentný hlodavec. Dá sa v tom prirovnať k potkanovi, niektorí chovatelia dokonca tvrdia, že je inteligentnejší. Pri správnom prístupe sa rýchlo naučí na človeka, ktorý sa o neho stará. Naučí sa rozpoznať jeho hlas, niekedy dokáže reagovať na svoje meno. Pri častom počutí nejakej melódie sa ju niektorí Degu naučia pískať.

TEPLO A SLNKO: Degu je veľmi citlivý na teplotu prostredia. Ideálna teplota pre neho by sa mala pohybovať okolo 20°C. Nemal by mať teplotu vyššiu ako 30°C, môže mať problémy so srdiečkom. Rozhodne ho NIKDY NEDÁVAJTE NA PRIAME SLNKO! Može ho to zabiť. Naopak pri nízkych teplotách a prievane môže nachladnúť. Tiež nie je vhodné ho kúpať vo vode, aby nenachladol, čo pre neho môže mať tiež smrteľné následky.

OČI: Degu majú veľmi dobrý zrak. V oku majú dva druhy čapíkov, z ktorých jeden je citlivý na ultrafialovú časť svetelného spektra. Má to najmä sociálny význam – bledá srsť na bokoch a moč Degu odrážajú UV svetlo. Teda Degu sa vedia najzájom veľmi dobre rozoznať.

MOČ: Moč Degu je viditeľný pod UV svetlom, ktoré oni vnímajú zrakom. Preto ho využívajú na značkovanie svojho územia. Netreba sa teda čudovať, že po vymočení ostávajú na všetkých povrchoch biele stopy, ktoré sa ťažko odstraňujú.

 SPRÁVANIE: Pokiaľ uvidíte Degu ako po sebe skáču alebo sa hádajú nemusí to znamenať, že sa nemajú radi. Vo voľnej prírode žijú totiž vo veľkých skupinách, kde je jeden z nich dominantný (vodca). A tak treba počítať aj s tým, že aj u Vás doma si takúto hierarchiu vytvoria. Trvá to dosť dlho ,ale nakoniec sa určite dočkáte. Treba byť trpezlivý. Dominantný Degu bude dokonca aj spať navrchu. POZOR! musíte dbať na to, že dominantný Degu bude vo všetkom prvý a aj dobroty z misky zje skôr. Preto odporúčam im dávať dobroty osobitne a z ruky.

STAROSTLIVOSŤ O MLÁĎATÁ: Ak chováte väčšiu skupinku Degu a stane sa Vám, že viac samičiek bude čakať mláďatá nerobte si starosti. Degu majú vo zvyku starať sa o všetky mláďatá a nerobia rozdiel v tom či sú ich alebo nie. Dokonca jedna samica je schopná nakojiť všetky mláďatá. A dokonca aj tie samice, ktoré mláďatá nemajú sa o nich budú tiež starať. Čiže si nemusíte robiť obavy o to či ich rozdelovať alebo nie. Kľudne ich spolu nechajte.

 CITLIVÉ TRÁVENIE: V celom čreve žijú baktérie v akomsi druhu symbiózy s malým hlodavcom. Pomáhajú Degu štiepiť vlákninu a kašovitú vlákninu stráviť. Zvlášť v hrubom čreve vytvárajú tieto mikroorganizmy dôležité vitamíny, ktoré zviera neskôr, ako tzv. mäkký trus, produkt slepého čreva, zje, a iba tak dokáže zhodnoťiť. Baktétie obsiahnuté v tomto truse naviac poskytnú zvieraťu bielkoviny. Tento produkt slepého čreva je všeobecne skôr mäkký, trochu svetlejší ako bežné bobky a Degu ho zožere priamo pri konečníku. Nejedná sa preto o nič nehygienického, keď Degu pristihnete pri tomto chvaní. Ak sa veľká časť týchto dôležitých baktérií zničí, napríklad pri terapii antibiotikami, dochádza ku kvasným procesom v čreve a hromadenie plynov a živiny z potravy sa tak vstrebávajú nedostatočne.

 

PORANENIE UHRYZNUTÍM:  Ak by Vás niektorý z Degu silne uhryzol do prsta, tak Vám určite odporúčam ísť k lekárovi. Uhryznutie navonok nevyzerá až tak zle. Na rezákoch zvierat sú ale vždy baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal alebo dokonca aj otravu krvi. Taktiež by ste si mali overiť, či máte stále platné očkovanie proti tetanu.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode