Čo by ste mali vedieť pred párením

Vo voľnej prírode pivádzajú samice v priebehu čilského leta každoročne na svet asi dva vrhy mláďat. V zajatí ale nie sú Degu podmienení ročnými obdobiami a môžu v štyroch vrhoch za rok porodiť 20 až 40 mláďat. Preto je dôležité obmedzenie plodnosti! Osmačie mláďatká sú síce roztomilé, ale predsalen počet Degu v útulkoch v posledných rokoch rapídne stúpol. Príčinou sú chyby pri oddelovaní pohlavia a neplánované vrhy u súkromných chovateľov. Práve s ohľadom na možné dedičné choroby a chybné postavenie chrupu Vám kladiem na srdce, aby ste sa už kvoli samotným zvieratám do párenia nepúšťali.

Ale ak ste sa napr. zakúpením už kotnej samice dostali do situácie, že sa prihlásia potomkovia mali by ste vedieť dôležité fakty. Kotné samice potrebujú v strave vyšší obsah bielkovin, ktoré im môžete dať vo forme omrviniek zo sušienok pre psy alebo sušených sójových bôbov. Obsah tuku by sa však v strave zvýšiť nemal. U kotných samíc, ktoré trpia cukrovkou, je treba počítať s predčasným pôrodom, pôrodom mŕtvych mláďat alebo inými komplikáciami pri pôrode. Pozorujte preto takú samicu veľmi precízne, aby ste mohli zasiahnuť ak nastanú nejaké kompikácie. Bruško sa samičkám zväčšuje až približne dva týždne pre pôrodom. Pri malých vrhoch, čakajúcich jedno alebo dve mláďatá, sa môže stať, že si jej tehotenstvo ani nevšimnete. Koleso by ste mali pred narodením mláďat odstrániť na niekoľko týždňov z klietky, aby ste predišli zraneniu mláďat.

Samotnému páreniu u Degu predchádza väčšinou dlhý nahovárací rituál. Pri ňom samček stále očucháva a škrabe samičku a nervózne kýve chvostom sem a tam. Vzrušene pri tom píska, ale samičky najprv na samčekovo nahováranie nereágujú. Potom sa veselo naháňajú. Keď bolo nahováranie nakoniec úspešné, samotné párenie trvá len niekoľko sekúnd.

Tehotenstvo u Degu trvá približne 83 až 93 dní. Mláďatá prichádzajú na svet v skorých ranných hodinách. Pred tým sa samica chová nekľudne. Pôrodné bolesti sa prejavujú ako pravidelné sťahy na bokoch a následné preťahovanie. Priemerný počet mláďat v jednom vrhu býva štyri až šesť. POZOR! samica Degu je hneď po pôrode opäť plodná a môže byť opäť kotná. V prípade úplnej rodiny(teda ak samček ostáva pri samičke celý čas) sa samček aj naďalej stará o svoju partnerku aj deti, ktoré bráva mimo domčeka. Po pôrode by ste ho však na 24 hodín mali dať do inej klietky, pretože v tomto čase môže samica opätovne otehotnieť. Potom počas doby kojenia by už k tomu nemalo dôjsť.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode