Starostlivosť o mláďatá

Pri pôrode mláďatá vážia len 14 až 20 gramov. Vďaka dlhej dobe tehotenstva prichádzajú na svet relatívne dobre vyvinuté. Dá sa už rozoznať jemné osrstenie a očká sa otvárajú skoro po pôrode. Matka sa v prvých dňoch veľmi zamestnáva kojením svojich potomkov. Už po dvoch či troch dňoch začínajú mláďatá skúšať bielymi zúbkami ohlodávať pevnú potravu, ale ešte minimálne štyri týždne ich pritom matka kojí. Asi po štyroch až šiestich týždňoch srsť stmavne a získa u zvierat sfarbených aguti načervenalý odlesk. Najskôr po piatich týždňoch sa mláďatá smú oddeliť od matky. Už po šiestich týždňoch dosahujú samice pohlavnú zrelosť. Avšak samci až po asi troch mesiacoch.

Od prvého dňa tiež matku, v prípade, že sa od nich vzdiali, privolávajú naspeť slabým pískaním.
Po každom kojení samička mláďatá olíže, predovšetkým na brušku a v okolí konečníku, čo mláďatám uľahčuje trávenie. Od 3. až 5. dňa sa mláďatá začínajú osmelovať a podnikajú priezkumné cesty. Šplhať začínajú najskôr v 14-tich dňoch, obvykle až po 3 týždňoch života. V tejto dobe sa tiež ukáže, či máme vhodnú klietku pre odchov mláďat. Ak sme zvolili zlý druh klietky, mláďatá z nej ľahko utečú. Ak sa to stane, je treba mláďa čo najskôr nájsť a vrátiť matke.
Väčšinou nám môže pomocť typické pískanie mláďat, ktorým volajú svoju matku. Podľa tohoto pískania sa mláďatá najskôr nájdu. Ich chytenie nebýva už problém.

 Aj u Degu sa stáva, že dôjde po pôrode k úhynu samičky. Čo v tomto prípade s mláďatami? Nejlepšie riešenie je, keď máme eště nejakú samičku s mláďatami, sirôtky podložit jej. Samičky Degu cudzie mláďata obvykle bez obtiaží prijmú. S podložením mláďat pod iný druh nie sú dobré skúsenosti. Skúšali sa škrečky, pieskomily, myši i potkany, ale aj keď bolo mláďa cudziou samičkou prijaté, nikdy nežilo dlhšie než 3 dni. Pri umelom odchove sa obvykle doporučuje kŕmiť kvapkátkom a ako náhradu mlieka použiť kondenzované nesladené mlieko Tatra, s niekoľkými kapkami šťavy z mrkvy, riedené odvarom z ovsených vločiek (pomer 2:1). Kŕmia sa každé dve hodiny (aj v noci) a nesmie sa zabúdať na ľahkú masáž bruška a konečníku.

Viac sa o maličkých v podstate starať nemusíte. Jediné čo môžete urobiť je odstrániť z klietky nebezpečné predmety a matke dávať stravu bohatú na bielkoviny, prospieva to totiž jej mlieku a mláďatám.

Ak sa pýtate, kedy už môžete mláďatá chytať do rúk, moja odpoveď znie, že už pár dní po narodení, ale neodporúča sa to, aby sa matka o nich nebála. Ja Vám odporúčam chytať ich až po týždni až dvoch týždňoch, keď už budú samé loziť. POZOR! nedávajte ich preč od matky na dlhú dobu, lebo by sa mohla báť a neustále ich hľadať, a taktiež aj mláďatá budú mimo domova a matky.

 

Fotogaléria: Starostlivosť o mláďatá

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode