Ako diagnostikovať chorobu

 

Možná príčina - Vrodené alebo získané zlé postavenie chrupu, zranenie

Symptómy - rezáky rastú do tvaru V alebo krivo, nemajú rovnakú dĺžku a sú príliš dlhé,jeden zub je odlomený, kôli belstivým spicatým zubom osmak žere málo alebo vôbec.

 

Možná príčina - Nedostatok minerálov

Symptómy - u dospelého osmaka sú rezáky svetlo biele a rýchlo sa lámu

 

Možná príčina - Očný zápal, zranenie cudzím telesom, alergia

Symptómy - oči sú zlepenéa slzia, niekedy sú opuchnuté viečka. Srsť okolo postihnutého oka je mokrá a hlodavec si neustále prednými končatinamy utiera oči.

 

Možná príčina - Bronchitída, zápal pľúc často spojená so zápalom očí

Symptómy - Výtok z nosa, zapálené oči, časté kýchanie, zhoršené dýchanie. Pri silnej dušnosti dýcha osmak papuľkou a ostatné svalstvo brucha sa podiela na dýchacích pohyboch. Postihnuté zvieratá majú často problémy s koordináciou a prestávajú žrať.

 

Možná príčina - Napadnutie parazitmy alebo plesňou,zranenie, nadmerné prečesávanie srsti iným osmakom, zlé podmienky chovu

Symptómy - lupiny alebo zlepená srsť, vypĺznuté miesta s čiastočne začervenanými partiamy, niekedy sprevádzané svrbením.

 

Možná príčina - Diabettes mellitus (cukrovka)

Symptómy - jednostranný alebo obojstranný zákal očnej šošovky, zvýšený smäd a chuť k jedlu, pridávanie alebo uberanie na váhe. Často sa vyskytujú problémy s koordináciou spôsobené slepotou. V blýzkom príbuzenstve sa taktiež vyskytujú osmaky nemocné cukrovkou.

 

Možná príčina - plynatosť v tráviacom trakte spôsobená chorobnými kvasnými procesmy. Dlhšia abstitencia potravy alebo silno narušenou črevnou mikriflórov.

Symptómy - silno nafúknuté, bolestivé brucho, osmaci odmietajú potravu, nápadné kľudné chovanie; pohyby pôsobia krčovite.

 

Možná príčina - Prehánanie, narušená črevná mikroflóra, otrava, napadnutie červamy.

Symptómy - okolie zadku je zlepené a mokré. Zvieratá často vykazujú známky bolesti; stolica je mäkká až tekutá a svetlejšia než normálne

 

Pri podozrení na niektorú z vyššie uvedených  chorôb by ste mali bezpodmienečne kontaktovať zverolekára s prosbou o radu a neztrácať cenný čas čakaním!!!

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode