Ako PODÁVAŤ LIEKY

Ak zverolekár zistil u Vášho Degu chorobu, podá mu vhodné lieky injekčne pod kožu a udá termín kontrolného vyšetrenia. Vzhľadom na to, že veľa liekov, napríklad antibiotiká, musí zvieratko dostávať denne, možno Vám dá zverolekár domov sirup alebo kvapky. Pri podávaní liekov je dobré, keď Degu drží druhá osoba. Používa sa s obľubou malá utierka, ktorou sa degu chytí tak, aby jeho predné labky boli schované pod utierku. Druhá osoba môže tak pomocou pipety alebo injekčnej striekačky (bez ihly!) tekutinu vstrieknuť do medzery medzi rezákmi a stoličkami. Niekedy pomôže držať hlavu Degu na lícnych kostiach tak, aby sa nemohol vyslobodiť. Pozor ale pritom na prsty, aby Vás Degu neuhryzol. POZOR! však, aby pri podávaní Degu náhodou nevdýchol liek.

 

NÁVŠTEVA ZVEROLEKÁRA

Skôr ako sa vydáte za zverolekárom, pripravte si odpovede na nasledujúce otázky. Tieto informácie pomôžu zverolekárovi rýchlo pochopiť o akú chorobu ide. Až potom môže zviera cielene prehliadnuť a stanoviť diagnózu.

AKO DLHO je Degu chorý, alebo odkedy sa prejavuje nápadné chovanie? Majú aj ďaľšie zvieratá zo skupiny podobné symptómy a vyskytli sa tieto symptómy už niekedy v minulosti?

AKO A KEDY presne sa prejavili tieto symptómy ochorenia? Prijíma ešte Degu potravu?

VYSKYTLI SA ZMENY v doterajších zvykoch zvierat? Zmenili ste napríklad druh stravy? Alebo bolo k skupine pridané nové zviera? Používate nový čistiaci prostiedok alebo ste do príbytku pridali nový zariaďovací predmet?

 

KŔMENIE CHORÉHO DEGU

Vzhľadom na zvláštne trávenie nesmú Degu vynechať príjem potravy. Veľa chorých Degu je preto treba niekoľko krát denne kŕmiť kašovitou náhradnou stravou. Tú buď dostanete u zverolekára v instantnej podobe a namiešate si ju s vodou, alebo si ju môžete aj sami vyrobiť. Rozpustené granule zmiešate pol napol s kojeneckouzeleninovou výživou a malou dávkou hroznového cukru. Takú stravu by mal Degu dostať asi 20 ml denne rozdelenú do šiestich porcií.

 

TEPLO ROBÍ DOBRE

Chorí Degu sú veľmi často podchladení. Ak je podchladenie silné, je Degu zima a pôsobí apaticky. S týmto stavom by ste určite niečo mali urobiť. Trpí totižto nielen celkový metabolizmus zvieraťa, ale ani imunitný systém nefunguje optimálne. Choroboplodné zárodky tak majú oveľa lepšiu šancu sa množiť.

Infračervená lampa je jednou z možností mu ponúknuť teplo. Postavte ju z vonku klietky. Mala by žiariť do rohu klietky tak, aby sa Degu mohol rozhodnúť či chce alebo nechce teplo. Odstup lampy od klietky by mal byť taký, aby sa Degu nemohol popáliť, ale napriek tomu pociťoval príjemné teplo (vyskúšajte rukou).

Ohrievacia fľaša- Niektorým zvieratám môžete dať do klietky malú ohrievaciu fľašu (obalenú uterákom) a nebudú ju ohryzávať. Ale ak sa váš Degu nedá odradiť od ohlodávania, môžete vyskúšať aj sklenenú fľašu naplnenú teplou vodou. Rukou vyskúšajte či teplota ohrievacej fľaše nie je príliš vysoká! Voda o trochu teplejšia ako vlažná väčšinou Degu úplne postačí.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode