POTRAVA A SPÔSOB STRAVOVANIA

Degu je bylinožravec. V prírode sa živí listami, cibuľkami rastlín, kôrou stromov a pod... V zajatí by sme sa mu mali snažiť túto stravu čo najviac napodobniť. Kvôli tomu, že Degu je náchylný na cukrovku, jeho strava by nemala obsahovať tuky (slnečnica), karbohydráty (kukurica, semená) a hlavne cukry (sušené ovocie, piškóty,...) Vhodné nie sú ani tzv. špeciálne zmesi pre Degu, ktoré často obsahujú práve tie škodlivé látky, ktoré by sme nechceli.

 

SENO:

Seno je základom jeho jedálníčka. Nahrádza mu čerstvú zelenú stravu a to hlavne v zime. Degu ho majú aj veľmi radi. Okrem jedenia si z neho robia tiež hniezdo na spanie. Niektorí chovatelia dokonca kŕmia Degu iba senom. Ja by som odporúčala, aby vaši Degu mali vždy k dispozícii nejaké granule a seno. Seno v chovproduktoch je väčšinou je balené v plastovom obale, a preto treba dať pozor, aby nebolo zaparené – po takom by mohol mať váš Degu tráviace ťažkosti. Veľmi dobré je nakosiť si vlastné seno. Teda ak máte vlastnú záhradu alebo iný pozemok. POZOR! na verejných priestranstvách by som to neodporúčala, pretože nikdy neviete, kto tam chodí venčiť psov. Dostatočne usušené vlastné seno je oveľa jemnejšie, obsahuje aj sušené listy a Degu oveľa viac chutí.

ČERSTVÁ TRÁVA A BYLINY:

V lete môžete vašim Degupridať do jedálnička aj čerstvé listy či už ovocných stromov, ale aj rôznych rastlín ako je púpava, žerucha, ďatelina a mnohé iné. Môžete im dať vlastne skoro čokolvek, čo im bude chutiť. Avšak POZOR! na to aby byliny, ktoré im dáte neboli jedovaté. Dbajte aj na to, kde rastlinky zbierate, nemali by byť z okolia ciest, pretože možu byť špinavé od výfukových plynov. A taktiež netrhajte v oblasti, kde ľudia venčia psy. Odporúčam ich vždy pred podávaním umyť.

ZELENINA A OVOCIE:

Šalát, čínska kapusta, uhorka (stačia aj šupky), paradajka, brokolica, mrkva, petržlen... Výber zeleniny záleží iba na chuti každého Degu a tí vedia byť pekne vyberaví. Kapustu a kel by som neodporúčala, lebo Degu by z nich mohlo nafukovať. Čo sa týka ovocia, odporúčam jablko, hrušku, melón, čerešne(aj s kôstkami), ale len v malých množstvách. POZOR! treba ich však dávať v malých množstvách, pretože obsahujú cukry. Pri výbere takejto čerstvej stravy radím veľmi neexperimentovať, aby ste Degu nespôsobili tráviace ťažkosti. Pred podávaním treba samozrejme zeleninu aj ovocie dôkladne umyť (ak boli náhodou postrekované). Nezjedené kúsky treba najneskôr na druhý deň odstrániť, aby to nezačalo plesnivieť a nebodaj hniť. Niektorí Degu však čerstvú zeleninu nemajú veľmi radi a tak vám radím, aby ste zeleninu alebo ovocie nechali vysušiť a podávali v tejto forme. Možno im to bude oveľa viac chutiť. POZOR! dbajte na to, že sušená zelenina a ovocie obsahujú oveľa viac cukru ako čerstvé!

SUŠENÁ STRAVA A GRANULE:

 V jedálničku Vášho Degu by nemali granule chýbať. Dávajte mu približne za hrsť na jeden deň a ak to nezje, tak aj menej. Môžete mu kúpiť granule pre Degu, ale kľudne im môžete dávať aj granule pre činčily alebo pre zajace. Je to lacnejšie a v podstate obsahujú to isté. Ku granuliam im môžete primiešať zrno alebo obyčajné nesladené ovsené vločky bez sušeného ovocia a čokolády (len čisté!). Môžete si vytvoriť vlastnú zmes, kde primiešate aj sušenú zeleninu alebo aj zopár slnečníc a orieškov. POZOR! nedávajte im veľa orieškov, pretože obsahujú veľa tukov. Môžete im nazbierať aj žalude alebo bukvice či šišky. Veľmi im to chutí. Taktiež niektorí Degu milujú usušené listy stromov. POZOR! aby neboli jedovaté.

 

ORIEŠKY:

Môžete im dať oriešky akéhokoľvek druhu a podľa chuti Vašich miláčikov. Avšak dbajte na to, že vo veľkom množstve im škodia. POZOR! v žiadnom prípade im nedávajte solené alebo inak ochutené oriešky. Aj keď im chutia sú pre nich škodlivé. Odporúčam im dávať oriešky len 1 krát do týždňa  alebo ako dobrotu, ale nie často!

DOBROTY:

Sušená mrkva a petržlen- je to veľmi chutné ale obsahuje to taktiež cukor, takže pozor na množstvo. Môžete im ich však dávať každý deň.

Ovsené vločky- ako som už vyššie spomínala tiež im veľmi chutia a sú aj zdravé, no nikdy im nedávajte ochutené vločky!

Ryžové a pšeničné chlebíky- sú naozaj chutné a v obchode ich môžete kúpiť lacno, možno ich poznáte pod názvom ,,polystyrény", avšak kukuričné chlebíky by som neodporúčala, pretože obsahujú Degu škodlivé karbohydráty.

 

Slnečnica a kukurica- môžete im ich dávať častejšie, ale tiež si dávajte pozor na množstvo, pretože obsahujú tuky a karbohydráty.

Tvrdé, suché pečivo- stačí len kúsok, určite im nedávajte napr. celý rožok(ak ich nemáte 10). Radšej im ho dávajte len raz za čas, aj keď by nemalo byť veľmi škodlivé. POZOR! vyhnite sa čerstvému pečivu, to by sa im v brušku nafúklo.

 

 

Džúsy - mrkvový, paradajkový, jablkový či pomarančový, POZOR! treba dať pozor, aby boli bez cukru, podávajú sa dostatočne zriedené čistou vodou, napájačku s džúsom im nechajte najviac 24 hodín, aby v nej nezačal kvasiť!

MINERÁL:

Každý Degu potrebuje pre zdravé a silné zuby dostatok minerálnych látok. Ak ich Váš Degu nemá môže sa stať, že bude obhrýzať mreže klietky alebo iné kovové predmety. Ak si nie ste istý, že týchto látok dostáva dostatok formou stravy môžete mu v chovprodukte kúpiť minerál, ktorý bude Degu obhrýzať.

 

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode