ZDRAVIE A CHOROBY DEGU

Ak naozaj dodržiavate správnu životosprávu Vášho miláčika, tak by mal byť naozaj veľmi odolný. Avšak ak chcete rozpoznať prvé príznaky choroby, odporúčam zdravotný stav zvierat pravidelne kontrolovať. Takúto zdravotnú kontrolu zvládnu rýchlo aj lajici a nie je časovo náročná. Takáto kontrola je vyslovene dôležitá, pretože Degu sa vždy snažia príznaky choroby potlačovať, aby neboli vyradení z rodinného života. Keď sa prejaví už silná bolesť alebo výrazná dychová nedostatočnosť, je choroba väčšinou tak pokročilá, že terapia u zverolekára prakticky už nie je možná. Preto POZOR! ak zistíte u niektorého z Degu prvé príznaky choroby, nečakajte a neskúšajte žiadnu vlastnú liečbu! Choďte čo najskôr k zverolekárovi, aby sa mohlo včas začať so správnou liečbou. POZOR! výber zverolekára je veľmi dôležitý, pretože ak zverolekár nepozná Osmaka Degu, nemôže o jeho chorobách a zdravotnom stave vedieť veľa. Čiže ani vášmu miláčikovi nebude vedieť patrične pomôcť.

ZDRAVOTNÁ KONTROLA

Pravidlo prehliadnuť zviera postune spredu dozadu sa v praxi veľmi osvedčilo. Nič tak neprehliadnete a rýchlo získate v tomto počínaní cvik.

NOS- Nosné dierky by mali byť čisté, suché bez chrást a výtoku. Ak spozorujete silný biely výtok, Degu je silne nachladnutý.

ZUBY A PAPUĽKA- Rezáky by mali byť postavené rovno, nemali by byť príliš dlhé a ich hlodacie plochy rovnomerne opotrebované. Horné zuby by mali po zavretí úst presahovať cez dolné. Farba rezákov je u mladých zvierat kompletne biela, u dospelých sa povrch zubov potiahne pevným oranžovohnedým povlakom. Ak sa Vám zdá, že povrch má medzery, mali by ste skontrolovať zloženie minerálnych látok v potrave. Celá oblasť papuľky by mala byť suchá. Mokrá srsť v okolí brady alebo dokonca brada bez srsti sa objavuje pri zvieratách s bolestivým vadným postavením chrupu, pretože zviera nemôže prehĺtať sliny a tie vytekajú von.

OČI- Oči by mali byť jasné, otvorené, tmavé a bez povlaku. Chrasty, silný číry výtok alebo biele stopy hnisu môžu byť známkou zápalu. Prechladení Degu si často prednými labkami pretierajú ako okolie očí a aj nosa a tak pomôžu choroboplodným zárodkom rozšíriť sa do oboch miest. Zákal šošovky v súvislosti s cukrovkou väčšinou prebieha v rýchlom slede pri oboch očiach.

UŠI- Uši by mali byť postavené a bez šupín. Chrasty môžu poukazovať na zápal alebo parazity. Obe ochorenia sa však u Degu objavujú len zriedka.

SRSŤ- Mala by byť hladká, lesklá, priliehajúca a bez chrást alebo lupín. U Degu vo farbe aguti sa dajú časti kože bez srsti alebo dorastajúca srsť poznať nápadnými čiernými pozdĺžnymi škvrnami. Tie vznikajú v dôsledku čierneho sfarbenia srsti pri korienkoch. Až vyššie sú chlpy červeno-hnedé čím vzniká s pohľadu z diaľky typické agutie sfarbenie.

OBLASŤ KONEČNÍKA- Okolie konečníka musí byť bez stôp stolice prilepenej na srsť, bez začervenania alebo väščích mokrých oblastí. Také príznaky by naznačovali výraznú poruchu tráviaceho traktu.

 

Aj keď ste vykonali kontrolu a nič ste nezistili a máte pocit, že Vášmu Degu niečo je dajte na svoju intuíciu, pretože Váš miláčik Vám o svojich problémoch nič nedokáže povedať. A prvé pískavé zvuky vydávajú až keď sú bolesti naozaj silné a neznesiteľné. Chorí Degu sa často držia v úzadí, menej žerú a často pôsobia príliš kľudne. Pri bolestiach sa nafúknu a s pootvorenými očami sú nezvykle dlho v jednej pozícii. Ak ich bolí bruško, pôsobia boky v dôsledku silného napnitia brušných svalov ako prepadnuté, Degu je nekľudný a často sa preťahuje. Chôdza je neobvykle neohrabaná. Pri bolestiach zubov môžme často sledovať žuvacie pohy aj bez toho aby Degu niečo jedol. Veľa zvierat si pritom neustále prechádza prednými labkami cez tvár, akoby chceli zotrieť bolesť. Pri bolesti by mal byť Degu určite prehliadnutý zverolekárom a tiež poriadne liečený. Aj pre osmaky dnes existujú vhodné lieky na bolesť, ktoré sa môžu podávať s inými liekmi nasadenými z dôvodu liečby.

Problém u Degu je, že pôvodcovia obyčajného nachladnutia sa môžu veľmi rýchlo rozšíriť do pľúc a behom malej chvíľky môžme mať pred sebou vážnu chorobu- zápal pľúc, aj keď sme si mysleli, že je to len slabá nádcha. POZOR! nachladnutie je najčastejší dôvod úmrtia Degu a nemali by sme ho nikdy podceňovať. čím skôr sa začne liečba antibiotikami, tým je väčšia šanca na uzdravenie. Okrem toho môžete doma svojmu miláčikovi pomôcť infračervenou lampou alebo ohrievacou fľaškou. Niektoí Degu sú dokonca ochotný aj inhalovať.

Pri chorobách kože alebo srsti je nutná podrobná prehliadka zverolekára, ktorý určí presnú príčinu choroby. Doteraz sa však kožní paraziti ako vši a roztoče objavili u Degu len veľmi zriedka. Veľa neskúsených chovateľov však zamieňa dôkladnú potrbu očisty u malých hlodavcov so zdanlivým neznesiteľným svrbením. Dokonca aj holé miesta na zadku si môžu zvieratá spôsobiť príliš častým preberaním srsti a nemusí znamenať napadnutie plesňovou chorobou. To sa skôr objavuje v oblastiach očí alebo na predných labkách hlodavcov.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode