Čo Váš DEGU nesmie!

CUKROVKA: Najdôležitejšia vec, o ktorej by ste mali vedieť je, že Degu je veľmi náchylný na cukrovku. Veľmi ťažko totiž spracováva cukor, tuky a karbohydráty. A tak sa môže stať, že ak nebudete dbať o jeho stravu môže váš miláčik dostať cukrovku. Je to dosť náročné ochorenie, pri ktorom Degu dostane aj šedý zákal a to by znamenalo poškodené videnie Vášho Degu. Popri tom je aj dosť obézny a má aj tráviace problémy. Ak chcete tomuto ochoreniu predísť musíte dbať o diétu (cukor, tuky a karbohydráty). To znamená, že by váš Degu nemal jesť nič sladké alebo solené, mali by ste mu dávať oriešky a iné jadierka len v malom množstve a tiež aj kukurica obsahuje karbohydráty, čiže odporúčam dávať len v menšej miere.

KÚPANIE: Tak kúpanie je v tomto prípade úplne neprípustné, pretože Degu je dosť náchylný aj na teplotu, a tak by mohol nachladnúť a mohlo by to mať aj smrteľné následky. Popri tom by ste mu mohli dokonca poškodiť aj srsť. Degu sa totižto umývajú v piesku (špeciálnom na čistenie).

TEPLOTA: Čo sa týka teploty veľa ľudí by si mohlo myslieť, že je to teplomilný tvor keďže pochádza z Čile. Ale opak je pravdou. Naozaj žije v Čile ale vo vyššie položených miestach v Andách. Čiže ideálna teplota je pre tohto tvora je okolo 15-25°C. Určite klietku nedávajte k radiátoru, ale ani rovno k oknu, kde vetráte. Nie je to pre nich vhodné. Deguby tiež nemal byť v teplote vyššej ako 30°C, pretože by mohol mať problémy so srdiečkom. POZOR! v žiadnom prípade ho nedávajte na priame slnko, pretože by ho to mohlo zabiť. Nevykladajte preto klietku v lete ani na jar na balkón.

CHVOST: Degu má naozaj pekný chvostík ale je aj dosť labilný. V žiadnom prípade ho zaň nechytajte a už vôbec neťahajte, pretože by mu mohol odpadnúť a už mu nenarastie. Chvost používa ako kormidlo a bez neho by mal naozaj veľmi zlú koordináciu.

ZUBY: Zdá sa Vám že Degu má špinavé a veľmi žlté zúbky? Nikdy mu ich neumývajte! Je prirodzené, že majú žlté až oranžové zuby so stravy, ktorá obsahuje chlorofil. Zuby mláďat nadobúdajú takúto farbu až keď vyrastú! Ak však váš Degu nemá zúbky žlté až priam oranžové môže to byť veľký nedostatok, a tak vyhľadajte určite zverolekára.

VODA: Ak mu dávate vodu, dajte pozor na to, aby nebola príliš studená. Mohol by totižto prechladnúť. POZOR! keďže Degu je dosť náchylný na teplo, môže sa mu zdať studené či teplé aj to, čo nám ľuďom také nepripadá.

 

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode